maisto papildaiTikriausiai manote, kad straipsnio pavadinime įsivėlė klaida ir negali būti, kad tie patys maisto papildai sportui gali tiek padėti padidinti raumenis, tiek būti puikiais pagalbininkais kovojant su viršsvoriu. Kaip bebūtų keista, klaidos čia nėra. Išties egzistuoja produktai, kurie gali padėti tiek norintiems padidinti raumenis, tiek norintiems sulieknėti. Kokie jie, sužnosite netrukus.

BCAA

BCAA – šakotųjų grandinių aminorūgštys leucinas, izoleucinas ir valinas yra pati pirma ir būtiniausia pagalba raumenims po fizinio krūvio. Šių aminorūgščių vartojimas ne tik apsaugo raumenis nuo nykimo ir mažėjimo, bet ir aktyvina baltymų sintezės ir raumenų augimo procesus. Tai tikrai labai aktualu laikantis dietos. Esant kalorijų, o dažnai ir maistinių medžiagų deficitui, mažėja raumeninė masė, dėl ko lėtėja medžiagų apykaita ir sudeginama mažiau kalorijų negu įprastai. Vartojant BCAA galima visa tai pristabdyti, o kartu ir greičiau atsikratyti nereikalingų riebalų kilogramų.

Rekomendacija: vartokite po 5 g BCAA ryte iškart atsikėlę, tiek pat prieš ir po treniruotės. Intensyvių treniruočių metu ar laikantis dietos porcijos dydį galite padidinti iki 10 g.

Kofeinas

Kofeinas – pats populiariausias preparatas svorio mažinimui. Kofeinas ne tik suriša riebiąsias ląsteles bei skatina jų pašalinimą mažindamas kūno riebalų atsargas, bet kartu ir padeda sudeginti daugiau kalorijų, tame tarpe ir riebalų, fizinio aktyvumo metu. Šiandien būtų labai sunku rasti lieknėjimui skirtą produktą, kurio sudėtyje nebūtų kofeino.  Tačiau nedaugelis žmonių dar žino, kad kofeinas gali padėti padidinti raumenų masę.

Nebraskos Linkolno universitete atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad 200 mg kofeino vartojimas prieš jėgos treniruotę padeda ženkliai padidinti sportuojančiojo maksimalią jėgą.  Teigiamas kofeino poveikis jėgai ir jėgos ištvermei buvo pastebėtas ir vėliau sekusiuose tyrimuose. Padidėjusi jėga veda prie padidėjusios raumenų masės.

Rekomendacija: vartokite 100 – 300 mg kofeino 30 – 60 min prieš treniruotę.

Karnitinas

Nors karnitinas dažniausiai siejamas su lieknėjimu, dėl gebėjimo pernešti riebialų ląsteles į raumenų „jėgaines“  mitochondrijas, kur vėliau riebalai panaudojami energijai, tačiau vis daugiau sportininkų atranda ir kitą L-karnitino savybę – pagalbą didinant raumenų apimtis.

Konektikute atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad karnitinas taip pat pasižymi anabolinėmis savybėmis. Buvo nustatyta, kad vartojant L-karnitiną ne tik pagreitėja atsistatymas po treniruotės, bet ir padaugėja androgeninių receptorių raumenyse (kuo daugiau androgeninių receptorių – tuo daugiau laisvo testosterono gali sukibti su receptoriumi ir aktyvinti baltymų sintezės, raumenų augimo procesus).

Rekomendacija: vartokite 1500 – 3000 mg karnitino su pusručiais, prieš ir po treniruotės bei prieš einant miegoti.

CLA

CLA (konjuguota linolio rūgštis) nedideliais kiekiais randama gyvulinės kilmės produktuose, yra vienas populiaruaisų ir veiksmingiausių svorio mažinimo produktų. CLA slopina riebiąsias rūgštis kraujotakoje mobilizuojančio fermento lipoproteinlipazės (LPL) veiklą. Tokiu būdų kraujyje cirkuliuojančios riebiosios rūgštys nėra atidedamos poodžio riebalų atsargų pavidalu, o yra panaudojamos kaip energijos šaltinis. Tačiau tikrai nedauguma žino, kad CLA taip pat gali padėti padidinti raumeninę masę.

CLA padėdama į energijos gamybą pajungti riebiąsias rūgštis, tuo pačiu apsaugo raumenis nuo ardymo iki aminorūgščių ir šių panaudojimo energijai. Raumenų augimas priklauso nuo anabolinių (augimo) ir katabolinių (irimo) procesų vyravimo raumenyse. CLA padeda vyrauti anaboliniams procesams, o kartu ir prisideda prie raumenų masės didėjimo.

Rekomendacija: vartokite po 2 g CLA pusryčių, pietų ir vakarienės metu.

Žalia arbata

Žalia arbata nuo seno sportininkų vartojama kaip stiprus antioksidantas bei riebalų deginimo produktas. Žaliojoje arbatoje esantys polifenoliai slopina norepinefriną skaldančius fermentus. Norepinefrinas atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant medžiagų apykaitą ir riebalų deginimą.

Kalbant apie raumenų masės didinimą, buvo nustatyta, kad žaliosios arbatos ekstraktas greitina atsistatymą po intensyvių jėgos treniruočių. Greitesnis ir geresnis atsistatymas – greitesnis raumenų masės augimas.  Taip pat žaliosios arbatos ekstraktas padeda apsaugoti sąnarius.

Rekomendacija: vartokite 500 mg žaliosios arbatos ekstrakto tris kartus per dieną, prieš valgį.