tacheometrasProgresui judant į priekį, kompiuterizacija skverbiasi į visas gyvenimo sritis. Ne išimtis ir geodeziniai darbai.

Tai kas anksčiau būdavo valandų valandas kabinetuose skaičiuojama, naudojantis keturženklėmis matematinėmis lentelėmis, vėlesniais laikais programuojamais kalkuliatoriais,  šiais laikais įmanoma atlikti netgi lauko sąlygomis per labai trumpą laiką. Tereikia šiek tiek pagrindinių teorinių geodezijos žinių, turėti šiokį tokį kompiuterinį raštingumą, po ranka turėti šiuolaikinį skaitmeninį tacheometrą, kuriuo nesunkiau naudotis nei šiuolaikiniu telefonu, ir jūs jau praktiškai geodezininkas.

Šiuolaikiniai skaitmeniniai tacheometrai gali pamatuoti iki 5 kilometrų atstumą į šviesą atspindinčią prizmę ir iki 500 metrų į bet kokį kitą paviršių. Labai platus į tacheometrą įdiegtų programų pasirinkimas, paverčia šį prietaisą mini kompiuteriu, su kuriuo galite atlikti daugybę geodezinių užduočių.:

  • Koordinačių apskaičiavimas
  • Vertikali ir horizontali vietovės nuotrauka
  • Architektūriniai matavimai
  • Statybinių ašių nužymėjimas
  • Žemės darbų ploto ir apimties apskaičiavimas
  • Tiesiogiai nepasiekiamų atstumų apskaičiavimas
  • Bei daugybė kitų taikomųjų programų

Kaip ir teodolitas, tacheometras statomas ant trikojo. Trijų niveliacinių sraigtų pagalba, prietaisas sureguliuojamas į darbinę padėtį taip, kad jo pagrindas būtų horizontalus žemės paviršiui. Tam naudojami sferiniai ir cilindriniai gulsčiukai, daugelis prietaisų turi ir elektroninį gulsčiuką.

Tacheometrai turi dviašius kompensatorius – sistemą koreguojančią prietaiso padėtį neteisingai jį išgulsčiavus. Jei instrumentas pastatytas neteisingai, arba darbo metu jo padėtis pasikeitė, automatika nustos atlikinėti matavimus ir pasirodys perspėjimas dėl neteisingo prietaiso išgulsčiavimo.

Tacheometrai dažniausiai būna su pakraunamomis baterijomis, kurių užtenka 5-8 valandoms intensyvaus matavimo. Kai kurie modeliai turi papildomą bateriją, kad darbas  nesustotų.

Matavimai su tacheometru atliekami labai paprastai. Prietaisą išgulsčiuojate, sufokusuojate vaizdą, tangentiniais sraigtais tiksliai nutaikote žiūroną į matuojamą tašką, ir spaudžiate matavimo klavišą.

Modeliuose su pilna alfanumeracine klaviatūra, kiekvienam matavimo taškui galima suteikti raidinį pavadinimą ir parašyti komentarą. Kadangi tacheometras buvo sukurtas teodolito pagrindu, tai beveik visose modifikacijose, kaip ir teodolite, pirmiausiai įsijungia kampo matavimo režimas. Norint pamatuoti kampą tarp dviejų taškų, visų pirma nusitaikome į pirmą tašką, pradedame matavimą ir toliau nusitaikome į antrą tašką. Ekrane matysis vertikalus ir horizontalus kampas tarp matuojamų taškų.

Pasirinkę vieną iš taikomųjų programų, galėsite atlikti įvairius skaičiavimus, padaryti vietovės topografinę nuotrauką, nužymėti taškus vietovėje, jų koordinates perkėlus iš kompiuterio. Atliktų matavimų duomenis nesudėtingai galėsite perkelti atgal į kompiuterį.