saulės elektrinėsSaulės elektrinės montuojamos ant vis daugiau nuosavų namų stogų. Vis dėlto, šis alternatyvios energetikos sprendimas yra lydimas įvairių mitų ir gandų. Lietuvoje saulės per mažai, elektrinės – labai brangi ir neatsiperkanti investicija, jos atrodo negražiai, reikalauja sudėtingos priežiūros ir pan. Šiame straipsnyje peržvelgsime populiariausius su saulės elektrinėmis susijusius mitus, kad galėtumėte išsklaidyti jūsų abejones ir nuogąstavimus.

 

Mitas: saulės Lietuvoje per mažai, kad saulės elektrinės atsipirktų

Kalbant apie saulės elektrines ir jų naudingumą neretai teigiama, kad vasara Lietuvoje trunka vos kelis mėnesius, šalyje dažnai sninga, lyja, daug debesų ir per mažai tiesioginių saulės spindulių. Kitaip sakant, – investuoti į saulės elektrinę nėra jokios prasmės. Vis dėlto, ekspertai primena, kad elektra yra generuojama net ir apniukusiomis dienomis. Žiūrint į oficialią statistiką, kiek saulės elektrinė gali pagaminti elektros energijos per metus, matome, kad šie skaičiai nelabai kuo skiriasi nuo Austrijos, Vokietijos ar Danijos, kurios laikomos itin tinkamomis šalimis alternatyviosios saulės energetikos gamybai ir kuriose saulės elektrinių plėtra vyksta itin dideliu mastu. Be to, tiesioginiai saulės spinduliai net nėra būtini elektros energijos gamybai. Žinoma, šviečiant saulei elektros pagaminama daugiau, tačiau energija sukuriama net ir šaltuoju metų laiku.

 

Mitas: saulės elektrinės įrengimui reikalingos milžiniškos investicijos

Saulės elektrinės iš tiesų yra gana brangi investicija. Tačiau reikėtų žinoti, kad tuo pačiu tai viena saugiausių ir pelningiausių investicijų, leidžianti už elektrą mokėti net kelis kartus mažiau, lyginant su elektros tinklų kainomis. Elektrinės atsiperka per 10–12 metų, tačiau reikėtų nepamiršti, kad jų veikimui suteikiamos 25–30 metų garantijos. Be to, fiziniai asmenys turi galimybę pasinaudoti APVA parama, su kuria elektrinės įrengimas atsiperka per 5–7 metus.

 

Mitas: saulės elektrinės reikalauja nuolatinės priežiūros, jos atrodo negražiai ir gadina bendrą stogo vaizdą

Saulės elektrinių įrengimas yra gana greitas ir paprastas procesas, o elektrinių priežiūra praktiškai nereikalauja jokių pastangų. Iš tiesų, paprastai ji apsiriboja elektrinės nuplovimu aukšto slėgio siurbliu kas metus ar kelis. Tiesa, neretai šie darbai irgi užmirštami, kadangi elektrinę nuplauna lietus.

Kalbant apie elektrinės grožį, reikėtų nepamiršti, kad estetinis suvokimas iš esmės skiriasi. Tai, kas vieniems negražu, kitiems gali būti net labai patrauklu. Namai su saulės elektrinėmis atrodo moderniau ir šiuolaikiškiau, jie pabrėžia asmens požiūrį į tvarumą, alternatyvią energetiką ir dėmesį aplinkosauginėms idėjoms. Be to, praktika rodo, kad namų su saulės elektrine kaina rinkoje yra didesnė.